Zvýšenie volebnej účasti

Správa
Autor
Používateľov profilový obrázok
Milan Belko
Člen SPS
Dátum registrácie: 2. Októbra 2019, 17:52

Zvýšenie volebnej účasti

#1 Príspevok od používateľa Milan Belko » 4. Októbra 2019, 16:49

Dlho som premýšľal o tom ako navýšiť volebnú účasť bez možnosti zavedenia volebnej povinnosti. Nakoniec ma napadlo, že občan by mal byť za účasť vo voľbách odmenený dňom voľna. Čo si o tom myslíte ?

Adrián Štefánik
Člen SPS
Dátum registrácie: 2. Októbra 2019, 20:52

Re: Zvýšenie volebnej účasti

#2 Príspevok od používateľa Adrián Štefánik » 5. Októbra 2019, 15:51

Deň voľna pri voľbách funguje vo viacerých krajinách vo svete, myslím, že je to dobrý nápad.

Milan Gvoth
Site Admin
Dátum registrácie: 1. Októbra 2019, 22:05

#3 Príspevok od používateľa Milan Gvoth » 5. Októbra 2019, 17:32

dobry napad

mozno by sa mali konat 2 dni, aby aj ludia, ktori su v dlhych smenach, mali moznost sa pohodlne zucastnit
alebo poriesit prenosne urny do tychto prevadzok, tak ako sa chodi do nemocnic, k imobilnym domov a podobne

alebo rovno riesit elektronicke volby ako v Estonsku, myslim ze Estonci to maju premakane, neviem o ziadnych manipulaciach, problemoch, alebo mate nejake info?

Milan Belko
Člen SPS
Dátum registrácie: 2. Októbra 2019, 17:52

#4 Príspevok od používateľa Milan Belko » 5. Októbra 2019, 18:14

Myslím si, že rozložiť voľby do dvoch dní je dobré riešenie. Ešte by som rozšíril možnosť voľby zo zahraničia aj na iné druhy volieb a ľudové hlasovanie o odvolaní prezidenta.

Jana Bódišová
Člen SPS
Dátum registrácie: 3. Októbra 2019, 15:56

#5 Príspevok od používateľa Jana Bódišová » 5. Októbra 2019, 18:23

Vzhľadom na to že sme piráti, ja preferujem presadzovať elektronické hlasovanie vo voľbách a nepredlzovat čas - šetrenie financií

Vero Golianova
Člen SPS
Dátum registrácie: 4. Októbra 2019, 17:40

#6 Príspevok od používateľa Vero Golianova » 5. Októbra 2019, 19:02

suhlasim s Jankou, elektronicke hlasovanie by mala byt piratska priorita

Milan Gvoth
Site Admin
Dátum registrácie: 1. Októbra 2019, 22:05

#7 Príspevok od používateľa Milan Gvoth » 6. Októbra 2019, 10:41

len par myslienok k elektronickym volbam

- elektronicke volby vzhladom na svoj charakter nemusia byt obmedzene casom jedneho dna, kludne to moze byt aj tyzden
- aj pri elektronickych volbach musi byt moznost klasickeho hlasovania vo volebnej miestnosti aspon v posledne 2 dni volieb, nie papierovo, ale elektronicky pomocou specialneho zariadenia, pocitaca ... nie kazdy ma doma PC, internet, pripadne na to nie je technicky zdatny
- obcan by mal mat moznost zmenit svoj hlas v danych volbach, az do poslednej sekundy, aby sa zabranilo manipulovaniu, aby stale mohol skontrolovat, ze jeho volba je taka aku chcel, neviem ale, ci by to bolo technicky mozne vzhladom na anonymizaciu hlasovania
- asi by mala byt zachovana, pripadne rozsirena moznost hlasovania postou, volby su obcianskym pravom a mozu nastat situacie, kedy by clovek nemal moznost elektronickeho hlasovania, napriklad keby sa nachadzal v krajine, ktora sa rozhodne blokovat tuto elektronicku komunikaciu

myslienka elektronickych volieb je narocna a musime byt pripraveni na odporcov, mat pripravene odborne reakcie, teda potrebujeme fakt dobrych odbornikov na tuto tematiku

Jana Bódišová
Člen SPS
Dátum registrácie: 3. Októbra 2019, 15:56

#8 Príspevok od používateľa Jana Bódišová » 6. Októbra 2019, 11:24

Myslím ze postunom času, podľa mňa otázka 10, max 20 rokov, už ja na Slovensku bude väčšina obyvateľov technicky dostatočne zdatná a vybavená na to, aby sme mali elektronické voľby.. my ako piráti by sme mali čo najviac ťažiť z 21. Storočia a zabezpečiť si všetky potrebné údaje ktoré Milan spomína

Vero Golianova
Člen SPS
Dátum registrácie: 4. Októbra 2019, 17:40

#9 Príspevok od používateľa Vero Golianova » 13. Októbra 2019, 10:23

Súhlasím s Milanom vo všetkých bodoch.

A našla som na tému elektronických volieb diplomovku (od nejakého pána Danka haha). Ja si ju pozriem ale ak by ešte niekto iný chcel, páči sa:
http://www.dcs.fmph.uniba.sk/diplomovky ... tion%2Fpdf

Jan Vyboh
Člen SPS
Dátum registrácie: 6. Októbra 2019, 14:41

#10 Príspevok od používateľa Jan Vyboh » 13. Októbra 2019, 18:34

Súhlasím s Milanom a jeho návrhmi.
Teraz na začiatku by sme mali presadzovať čo najskoršie zavedenie možnosti voliť zo zahraničia.

Napísať odpoveď