Návh nášho prvého pravidla

Súhlasíte s takýmto znením prvého pravidla?

Hlasovanie ukončené 13. Októbra 2019, 13:50

áno
5
83%
nie
1
17%
zdržím sa
0
Žiadne hlasovania

Celkom hlasov: 6

Správa
Autor
Používateľov profilový obrázok
Adrián Štefánik
Člen SPS
Dátum registrácie: 2. Októbra 2019, 20:52

Návh nášho prvého pravidla

#1 Príspevok od používateľa Adrián Štefánik » 11. Októbra 2019, 13:44

Ahojte, na základe posledných udalostí navrhujeme, aby naše prvé pravidlo, hovoriace o hlasovaní, znelo nasledovne:

Hlasovanie sa odohráva na dvoch úrovniach:
1) Verejné referendum:

Vo verejnom referende má možnosť hlasovať každý registrovaný užívateľ s aktívnym účtom na fóre Slovenskej pirátskej strany. Nie je možné hlasovať o vnútrostraníckych záležitostiach. Výsledok referenda je platný ak bolo rozhodnutie prijaté nadpolovičnou väčšinou účastníkov referenda. Platný výsledok je záväzným podnetom pre ďalšie vnútrostranícke referendum ohľadom predmetnej problematiky.

2)Vnútrostranícke referendum

Vo vnútrostraníckom referende hlasujú registrovaní členovia Slovenskej pirátskej strany s aktívnym kontom na fóre Slovenskej pirátskej strany. Rozhoduje sa predovšetkým o výsledkoch platných verejných referendier, procesných postupoch či akýchkoľvek iných vnútrostraníckych rozhodnutiach. Výsledok referenda je platný ak bolo rozhodnutie prijaté 60% väčšinou účastníkov referenda. Takýto výsledok je záväzný.

Podmienkou každého hlasovania je vecné a objektívne opísanie problému s jasne definovaným návrhom riešenia. Hlasovania budú trvať po dobu 48 hodín. Každé hlasovanie musí mať možnosť sa zdržať hlasovať.

Ak nesúhlasíte s takýmto znením, napíšte nám prosím dôvod.

Adrián Štefánik
Matúš Kordík

Milan Gvoth
Site Admin
Dátum registrácie: 1. Októbra 2019, 22:05

Re: Návh nášho prvého pravidla

#2 Príspevok od používateľa Milan Gvoth » 11. Októbra 2019, 20:58

V podstate suhlasim.

Len 3 pripomienky:
- nie pravidlo ale "smernica o vykonani hlasovania", alebo nieco v tom zmysle
- nenazyvat to referendom, mozno by stacilo len "verejne hlasovanie" a "vnutrostranicke hlasovanie"
- 48 hodin mi pride dost malo na to, aby sa k teme rozprudila efektivna diskusia, ktora by mala mat moznost "pripomienok" a hlasovania o nich, nech sa nehlasuje len o tom co bolo predlozene (tyka sa hlavne vnutrostranickeho hlasovania z ineho podnetu ako z verejneho hlasovania), odhlasovane pripomienky by sa zakomponovali do navrhu a hlasovalo by sa znovu.

Pripadne zvolit postup:
1/ verejne hlasovanie
2/ a- navrh predmetu, v presnom navrhovanom zneni (napriklad znenie smernice, statutu, zmeny stanov, zlozenia kandidatky ....)
b - navrh otazky vnutrostranickeho hlasovania, pri rozhodovani ci nieco prijat, urobit a podobne
3/ diskusia k navrhu a pripomienky
4/ hlasovanie o pripomienkach
5/ ostre hlasovanie o definitivnom zneni navrhu so zakompovanymi pripomienkami

Ako som pisal vyssie, verejne hlasovanie nemusi byt, ak podnet na hlasovanie podala skupina clenov, okresna alebo krajska zlozka, odbor, komisia ..... minimalny pocet clenov, ktori navrhuju by mal byt rieseny tiez.

Vyzera to komplikovane, ale je to demokraticke a nebude zmatok po hlasovani, pripadne minimum zdrzani sa. Smernica by mala byt jedna a mala by obsahovat vsetky alternativy, ktore mozu nastat. Preto aj ta diskusia k nej.

Inak SPS uz ma smernicu "o online spôsobe schvaľovania smerníc" od roku 2012 v tomto zneni:
Smernica o online spôsobe schvaľovania smerníc

Proces schvaľovania smernice je zahájený publikovaním jej návrhu v subfóre na to určenom. Návrh je publikovaný v celom znení a publikujúci člen sa stáva navrhovateľom. V threade návrhu ostatní členovia prispievajú svojimi komentármi, navrhovateľ tieto podľa svojho uváženia zapracováva do návrhu. Táto diskusia trvá minimálne 7 dní, navrhovateľ ju môže podľa potreby predĺžiť, maximálna dĺžka diskusie je 30 dní.
Po ukončení diskusie navrhovateľom začína plynúť 24 hodinová lehota, kedy je možné podať alternatívne návrhy k smernici, ktorých tvorba prebieha spravidla paralelne, každý navrhovateľ môže spracovávať len jeden návrh. Po ukončení 24 hodinovej lehoty je zahájené na fóre hlasovanie o návrhu a všetkých protinávrhoch. Až do zahájenia hlasovania môže navrhovateľ kedykoľvek svoj návrh stiahnuť. Hlasovanie trvá 7 dní, návrh je schválený, ak za neho hlasovala nadpolovičná väčšina hlasujúcich.

Milan Gvoth
Site Admin

#3 Príspevok od používateľa Milan Gvoth » 13. Októbra 2019, 11:52

procesne to nie je spravne

- nie je jasne, kto moze iniciovat hlasovanie a za akych podmienok
- nie je jasne, kto zodpoveda za organizaciu hlasovania, zakomponovanie pripomienok a vyhlasenie vysledkov hlasovania
- nie je jasne, kto zabezpeci uvedenie vysledkov hlasovania do praxe a akym sposobom

ak by sme prijali taketo "pravidlo", tak po prvom hlasovani nastane problem

nemozem hlasovat ZA

MatusKordik
Člen SPS
Dátum registrácie: 3. Októbra 2019, 08:35

#4 Príspevok od používateľa MatusKordik » 13. Októbra 2019, 19:12

Ahoj Milan,

Ja osobne súhlasím so všetkými propomienkami ktoré.

Súhlasím aj s tebou zvoleným postupom len sa bojíme že budú veci potom zdĺhave aj keď súhlasím že na správne rozhodnutie je potrebné mať čístú hlavu. V našom prípade je ale aktuálne potrebné aby sme sa rozhodovali rýchlejšie, keďže náším cielom sú voľby do NRSR , potrebujeme aby to ,aspoň nateraz, bolo v urýchlenom konaní. Potom ako budeme mať pevné základy , som za tvoj návrh o postupe pri vykonaní hlasovania.

O tom ,že návrh nemusí prísť len z verejného hlasovania, sme sa tiež s Adrianom bavili a súhlasime s tým len sme to tam zatiaľ nepísali. Ale určite by to tam malo byť.

k tvojej druhej odpovedi:

- Právo iniciovať hlasovanie by , podľa môjho názoru, mal mať každý overený zaregistrovaný člen fóra a registrovaný člen strany SPS.

- za organizáciu hlasovania by mali byť zodpovední moderátori ktorých si ešte musíme nájsť.

- uvedením výsledku do praxe by mal podľa mňa tiež nejaký moderátor.

Každopádne , smernica o hlasovaní musí byť teraz nastavená na zrýchlene konanie aby sme stihli všetci včas dohodnúť. Mali by sme práve v tomto štádiu sa viac venovať fóru a budúcnosti pirátov.
Skúsim spísať doplňujúce návrhy k tejto smernici tak aby bolo všetko jasne definované a doplním to do tohto vlákna.
Matúš Kordík

MatusKordik
Člen SPS
Dátum registrácie: 3. Októbra 2019, 08:35

#5 Príspevok od používateľa MatusKordik » 13. Októbra 2019, 19:27

Ešte chcem dopísať:

- asi som zle pochopil "uvedením hlasovania do praxe". Ak si tým myslel samotné prevedenie odsúhlasenej zmeny, tak tu by mal vykonať jej navrhovateľ si ja myslím.
Matúš Kordík

Milan Gvoth
Site Admin

#6 Príspevok od používateľa Milan Gvoth » 13. Októbra 2019, 20:55

Rozumiem Matus a suhlasim s tebou. Berme to ale fakt ako docasne riesenie.
Rad ti pomozem s pripravou smernice.

Smernic bude potrebnych viac a clenovia, ktori sa v danej oblasti vyznaju (pravo, financie a pod.) by mohli iniciativne zacat na nich samostatne pracovat.

Jana Bódišová
Člen SPS
Dátum registrácie: 3. Októbra 2019, 15:56

#7 Príspevok od používateľa Jana Bódišová » 14. Októbra 2019, 12:38

hmmm.. nestihla som sa zucastnit, ale hlasovala by som za ANO

Napísať odpoveď