Viac pohybu v škole

Správa
Autor
Používateľov profilový obrázok
Adrián Štefánik
Člen SPS
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 2. Októbra 2019, 20:52

Viac pohybu v škole

#1 Príspevok od používateľa Adrián Štefánik » 11. Januára 2020, 12:00

Podľa štúdie Americkej akadémie pediatrov pravidelná fyzická aktivita znižuje vážnosť ADHD a zlepšuje kognitívne schopnosti detí. Výsledky pri tom prináša už pol hodina stredného až dynamického pohybu. Štúdia ďalej kritizuje nahrádzanie telesnej výchovy inými predmetmi za účelom vyššieho akademického úspechu. Takéto konanie má často opačné účinky. Piráti preto navrhujú aby mali deti na základných školách minimálne jednu hodinu telesnej výchovy denne. Súčasná jedna až dve hodiny telesnej výchovy týždenne sú nedostatočné. Diskutabilná je aj náplň týchto hodín. Hodiny telesnej výchovy musia viesť trénovaní profesionáli, ktorí u detí vzbudia záujem o šport a zdravý životný štýl.

https://pediatrics.aappublications.org/ ... full#sec-8

Používateľov profilový obrázok
MatusKordik
Člen SPS
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 3. Októbra 2019, 08:35

Re: Viac pohybu v škole

#2 Príspevok od používateľa MatusKordik » 11. Januára 2020, 13:47

Deti určite potrebujú dostatočný pohyb no velka fyzicka záťaž pred alebo po učení moze zhorsit schopnosť mozgu ukladat informácie.

Radboud University Medical Center vyhotovilo štúdium v ktorom rozdelili 76 ucastnikov do 3 skupín. Kazdej skupine ukazali 90 obrazcov ktoré sa mali ucit po dobu 40 minút.
Prva skupina dostala za ulohu cvicit hned po učení, druhá 4 hodiny po učení a posledna vôbec necvicila.
Prieskum dokazal ze skupina ktora cvičila s 4 hodinovym posunom mali najväčšiu schopnost zachovat a rozpomenut si na naučené obrazce.

V takomto pripade by som navrhol telesnú výchovu na skolach zredukovat ak nie uplne zrušiť a skôr nejakym spôsobom nastavit podmienky tak aby deti povinne navstevovali nejake sportove krúžky ci sportove centra odkial by dostavali potvrdenie o návšteve. Co sa počtu odcvicenych hodin týka, na to aby to malo najstejší efekt, 3 hodiny tyzdenne rozdelene medzi tri dni alebo 2 dni je optimum aby sa u daneho jedinca zlepsila schopnosť zapamätania a rozpametania.

Kazdopadne je dolezite aby sme tuto temu ďalej rozvijali.
Matúš Kordík

Používateľov profilový obrázok
MatusKordik
Člen SPS
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 3. Októbra 2019, 08:35

Re: Viac pohybu v škole

#3 Príspevok od používateľa MatusKordik » 11. Januára 2020, 13:48

Matúš Kordík

Používateľov profilový obrázok
Milan Belko
Člen SPS
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 2. Októbra 2019, 17:52

Re: Viac pohybu v škole

#4 Príspevok od používateľa Milan Belko » 11. Januára 2020, 21:36

Zastávam názor, že by som telesnú výchovu zrušil a nahradil ju športovými krúžkami, ktoré by boli v kompetencii samotnej školy. V obciach a mestách, kde pôsobia športové kluby by škola so športovými klubmi resp. klubom uzavrela dohodu o spolupráci, v ktorej by sa dohodla formu výučby športového krúžku. Spolupráca škôl so športovým klubom by bola výhodná pre obe strany. Škola by bolo odbremenená platiť učiteľa telesnej výchovy, keďže by ho nahradil klubom platený tréner a športový klub by mal možnosť si pre seba vyhliadnuť talent, pracovať s ním už v začiatkoch a postupom času ho začleniť do svojej organizácie.

Napísať odpoveď

Návrat na "Základné školstvo"