Report z PPEU Statuses Conference v Barcelone 01.-02.09.2012

Zahraničný odbor komunikuje s ďalšími členmi medzinárodného Pirátskeho hnutia, najmä prináša osvedčené zahraničné nápady do SPS, vypracováva spoločný postup pri prejednávaní medzinárodných problémov.

Report z PPEU Statuses Conference v Barcelone 01.-02.09.2012

Poslaťod Martin Tibenský » 02 Sep 2012, 21:55

V Barcelone sa cez tento vikend konala konferencia, ktora pozostavala takmer vylucne zo schvalovania jednotlivych bodov smernic buducej PPEU. Schvalovali sa formality ohladom nazvu, krajiny, v ktorej bude zaregistrovana, adresy atd atd. Troska podstatnejsie bolo schvalovanie typov clenstva, podmienok pre jednotlive typy clenstva a prava a povinnosti jednotlivych clenov.

Proces prebiehal velmi pomaly, bolo vela proceduralnych navrhov atd. Najpodstatnejsie pre mna osobne bolo obmedzenie poctu stran, ktore moze jedna osoba zastupovat. Gregory Engels mal v nedelu rano v rukach 5 sad hlasovacich listkov (ani neviem, ktore vsetky krajiny zastupoval, urcite Rusko, Ukrajina a Kazachstan) a to sa zjavne niekomu nepacilo, bolo to teda nepeknym sposobom obmedzene na 2, do buducna sa snad taketo veci dohodnu dopredu, nie v strede konferencie.

Slovenska delegacia sa zucastnila vzdialene, co z nas urobilo trochu diskutujucich druhej kategorie, nie vsetky nase podnety boli pochopene spravne atd, na hlasovaniach sme sa ale zucastnili a v niektorych pripradoch sme boli skutocne rucickou na vahach.

Na konci bola vyjadrena potreba dalsich stretnuti o statute PPEU a predbezne sa dohodli dalsie konferencie v decembri v UK a vo februari vo Francuzsku. Ustanovujuca konferencia PPEU bola posunuta z Q1 2013 na neurcito.

Pripadne otazky alebo pripomienky rad zodpoviem, minutes z obidvoch dni konferencie su tu:

http://drahflow.name/protocol/2012-09-01.html
http://drahflow.name/protocol/2012-09-02.html
Obrázok užívateľa
Martin Tibenský

Reputace: [ Ohodnotit uživatele ]

Re: Report z PPEU Statuses Conference v Barcelone 01.-02.09.

Poslaťod Milan Gvoth » 07 Sep 2012, 23:02

pridám pohľad českého zástupcu Tomáša Vymazala z fóra ČPS:

Dovolil jsem si sloucit temata, protoze bych rad, aby diskuse probihala v jednom vlakne. Sice bych ted mel vymyslet kampan pro volby v Brne, ale kdyz to nepocka, tak to nepocka.

Nuze, co se udalo v Barcelone:

• V sobotu dopoledne zacala konference za pritomnosti delegatu z, tusim, 15ti stran. Byl mezi nimi i Gregory Engels jako zastupce Kazachstanu.
  • Gregory Engels, neptejte se me proc, zahajil (ano, zastupce PP-KZ zahajil konferenci PP-EU) celou konferenci tim, ze plenu predlozil navrh na schvaleni Rules of Procedure, ktere pouziva predsednictvo PPI.
  • Na otazku, kde muzeme navrhovany predpis najit a zda by nam nemel dat cas na jeho prostudovani, odpovedel, ze predpis je na wiki (jake wiki se nezminil, s Marcelovou pomoci jsem ex-post zjistil, ze jde o wiki PPI) a ze jsme si to meli prostudovat predem.
  • Probehlo hlasovani, kde jsem se zdrzel, ale vetsina byla pro, takze byl navrh prijat.
  • Nasledne Gregory plenum vyzval k aklamativnimu prijeti Balaji Mohana z PP-DE za predsedajiciho jednani. Nikdo nebyl proti - byl prijat. Gregory mu predal slovo a sel se posadit.
  • Konference dale pokracovala tim, ze nam bylo vysvetleno, ze pokud mame nejaky proceduralni nebo jiny navrh (motion), tak si mame ze stolku v predu vzit formular, vyplnit jmeno predkladatele, zda je delegatem, ktere strany je delegatem, ceho se navrh tyka, text navrhu, oduvodneni, zda je navrh kompletni, podepsat se a takto ho podat predsedajicimu (prumerne prace na 3 - 4 minuty) - tady je pro explicitnost nutno dodat, ze predsedajici samozrejme pro svoje navrhy zadny papir vyplnovat nemusel a mohl na nas vsecko proste instantne vykrikovat
  • V momente, kdy to dorekl, zacal Balaji predcitat navrhovany porad jednani s tim, ze jak ho docte, budeme o jeho podobe hlasovat. Behem minutky jsme porad meli precteny a probehlo prvni hlasovani. Ruce vyletly vzhuru, agenda byla schvalena (tusim, ze jsem se zdrzel nebo jsem ani nestihl hlasovat).
  • V ten okamzik jsem si uvedomil, ze kdyz neco neudelam, bude se celou dobu hlasovat aniz by se zapisovalo, ktery delegat jak hlasoval. Vyrazil jsem pro papir a co nejrychleji naskrabal proceduralni navrh, aby vsechna hlasovani od teto chvile byla verejna a u kazdeho hlasu bylo zapsano, komu patri. Oduvodnenim bylo, ze jsme delegati a ze je potreba, aby nase strany vedely, jak jsme hlasovali.
  • Navrh jsem podal, byl precten, jediny kdo s nim primo nesouhlasil byl Gregory, ktery rikal, ze by mely byt hlasy zapisovany pouze tam, kde o to delegati projevi zajem. Byl vyzvan, aby sepsal proti navrh a mezitim bylo hlasovano o mem navrhu. Tento prosel a tak zacala volebni komise vsechny hlasy zapisovat.
  • Byla vyhlasena 10 minut pauza pro obcerstveni atp, behem ktere Gregory dopsal svuj navrh, ktery se odkazoval na paragraf 6 zminenych Rules of Procedure a doplnoval jej tak, aby byl hlas zapsan jen tehdy, pokud o to delegat pozada. Tento navrh Gregory behem pauzy podal.
  • Po pauze nasledovalo ustanovovani kvora (bylo potreba zjistit, jestli je nas dost, abychom v jednani pokracovali). (Tady si dovolim malou odbocku: Kazdy delegat dostal pri akreaditaci obalku s hlasovacimi kartami. Slo o tri ruznobarevne karty (zelena - pro, bila - zdrzuji se, cervena - proti) s razitkem PP-CAT.) Predsedajici tedy pozadal vsechny pritomne delegaty, aby zvedli kartu. Nastal zmatek, protoze nekteri delegati prave prichazeli z WC, jini hledali karty zapadle mezi zidli a tasku od notebooku, jini se ptali, o cem se hlasuje. Predsedajici tedy znovu zopakoval, co po delegatech chce. Vetsina zvedla zelene karty, nekteri bilou nebo cervenou. To zase zmatlo nektere jine delegaty, kteri se v ten okamzik zacali vyptavat, jestli maji zvedat zelenou nebo cervenou kartu nebo jakou vlastne. Do toho se snazil predsedajici spocitat pocet delegatu a volebni komise se snazila vyptat delegatu, ze ktere zeme jsou, aby to mohli zapsat. V tom jeste prichazeli dalsi delegati z chodby, protoze byli kourit a neslyseli, ze jednani opet zacalo. Diky zmatku, ktery trval, cele hlasovani probihalo asi ctyrikrat po sobe pricemz si behem toho jeste vzpomneli poradatele, ze by mozna bylo vhodne na listky napsat zkratku zeme, ktere patri, aby se nemusela volebni komise vyptavat kazdeho na narodnost.
  • Po zhruba trech minutach jsme meli ustanovene kvorum, ale mnozi byli najednou na mnou navrzenou plne transparentni metodu hlasovani nastvani. Toho vyuzil Gregory, ktery pozadal predsedajiciho o precteni jeho navrhu, a pozadal o moznost oduvodneni navrhu ustne. Tuto moznost dostal a jako duvod zmeny uvedl, ze jen ustanovit kvorum nam trvalo pet minut, takze pri tech desitkach az stovkach hlasovani, co nas cekaji, bychom tam mohli byt tyden. Nasledovalo hlasovani, pri kterem bylo pet zemi proti, sest pro a zbytek se zdrzel. Ocekaval jsem, ze tim padem jeho navrh neprojde, jenze protoze byl proceduralni, tak stacila prosta vetsina a tim byl s transparenci konec. Ja jsem nicmene od te chvile pri kazdem hlasovani zadal o zapsani sveho hlasu, abych dostal podstate sveho puvodniho navrhu. Je nutno dodat, ze u nekolika malo hlasovani zadali zapsani sveho hlasu uplne vsichni delegati a zapsani hlasu trvalo zhruba 50 sekund, takze Gregoryho 5 minut nemelo s realitou nic spolecneho.

Ted jsem si procetl prvnich par stranek zapisu a zjistil jsem, ze casova souslednost a doba trvani byla trosku jina, nez jsem ji prave popsal, ale nebudu to opravovat, protoze to jak jsem to popsal, je dukladnym popisem meho pocitu z tech okamziku. Chcete-li pouze fakta, odkazuji vas na zapis, ktery Ivan Sirko prilozil v tom .odt souboru.

Gregoryho proxy hlasy:

• Jak jsem jiz psal, na zacatku Gregory zastupoval PPKZ
  • Tesne po prvni pauze dostal prvni proxy
  • Nekdy ve dve odpoledne uz mel v ruce tri hlasy
  • A tusim, ze tak v pet odpoledne uz mel v ruce hlasy KZ, UA, RU, LV (vizte foto)
Obrázok
  • To znamena, ze jeste zhruba 3 a pul hodiny hlasoval silou ctyr hlasu
  • Tesne pred koncem jednani jeste prisel organizatorum mail od PP-GR, ze chteji svuj hlas take delegovat na Gregoryho, coz zpusobilo, ze:
  • behem vecerni party obesli katalanci vsechny delegaty a pozadali je o podporu az druhy den budou chtit hlasovat o urceni pravidla, ze nikdo nemuze mit vice nez jeden proxy hlas
  • V nedeli bylo pak prvnich 90 minut jednani utopeno hadkou ohledne tohoto navrhu - kdyz jsem se to dozvedel, tak jsem byl rad, ze jsem neprisel o nic duleziteho, protoze jsem na jednani prisel behem pauzy na obed (spanelsky pivo a belgicky huleni jsou zlo) a jednani ten den zacinalo v 10.30, takze jsem propasl jen tu hadku a nekolik malo hlasovani o podobe casti stanov "associate members".
  • Pro zajimavost vytah ze zapisu jednani - konkretne hlasovani o omezeni poctu hlasu: PP-UK: Y PP-SK: A PP-CAT: Y PP-EE: N PP-SI: Y PP-IS: A PP-IT: Y PP-HR: Y PP-GAL: Y PP-CH: N PP-ES: Y PP-RU: N PP-GR: N PP-KZ: N PP-UA: N PP-LV: N PP-BE: Y PP-SE: N -- cervene jsou Gregoryho hlasy :)
  • Dale mel tedy Gregory jen dva hlasy (KZ a RU tusim) zatimco ostatni hlasy byly po domluve s prislusnymi stranami prideleny jinym delegatum na konferenci

Vysledky konference:

• Pro pripadne zajemce je mozne si precist kompletni zapis z obou dnu jednani a overit si, jak jsem kdy hlasoval, ale pokusim se shrnout nejdulezitejsi body
  • Cely obsah sekce "cile organizace" (asi 6 bodu) byl kompletne nahrazen jedinym bodem "Cilem organizace je pracovat v zajmu jejich clenu." Zni to priserne vagne, ale byl to zpusob jak predejit tomu, abychom meli ve stanovach neco, co uz vubec nemusi byt aktualni. Slo o to, aby se daly cile organizace menit jednodusseji nez zmenou stanov. Stale si tim nejsem uplne jisty, ale v danou chvili mi to prislo jako dostatecne dobry duvod a tak jsem hlasoval pro.
  • Jmena a zkratky organizace bylo urceno jako: "The European Pirate Party", "European Pirates", "PPEU", "PIRATES" + preklady prvnich dvou ve vsech clenskych jazycich. Argumentace byla takova, ze nekdy chcete oznacit evropske piraty a nekdy Evropske Piraty a potrebujete pro to mit moznost rozlisovat, takze je lepsi mit moznost napsat Evropska piratska strana. Podobne se zkratkou. Byl jsem pro.
  • Sidlo organizace bylo urceno na adresu kancelare Amelie Andersdotter, kterou si pronajima mimo EP. Puvodne to mel byt jeji kancl v EP, ale pro pripad, ze by nebyla znovu zvolena a protoze se udajne v jeji non-EP kancelari shazeji Belgicti Pirati, byla urcena ta. Byl jsem pro.
  • Bylo stanoveno, ze PP-EU se nebude motat do vztahu "delegat - jeho strana", takze neni napriklad mozne odvolat neaktivniho delegata ze strany PP-EU. Podobne bylo stanoveno, ze PP-EU nebude zasahovat do suverennosti clenskych stran. V prvnim pripade jsem byl proti, v druhem pro.
  • Byl zmenem nazev typu clenstvi "Supporting" na "Parlamentarian", protoze tento typ clenstvi je urcen pro cleny Piratskych stran zvolene do parlamentu atp. Byl jsem pro, ackoliv jsem obecne proti tomu, aby PP-EU mela pet typu clenstvi.
  • Pak bylo finalne odhlasovano, ze bude PP-EU mit pet typu clenstvi: Ordinary, Associate, Observer, Parliamentarian, Special ... Ja jsem se zdrzel, protoze jsem nemel cas si prostudovat, co ktery typ clenstvi presne ma byt (probralo se to jen velmi zhruba).
  • Pak bylo odhlasovano, ze pro lidi (tedy jednotlivce), kteri by radi byli cleny organizace, aby mohli platit prispevky a mit z toho "a warm fuzzy feeling", vznikne statut registrovaneho priznivce (dokonce jsem to ani nenavrhl ja) a bude zakotven ve stanovach. Byl jsem pro.
  • Ackoliv jsem byl celou dobu proti, podaval jsem protinavrhy, rval jsem, co to slo, a ptal jsem se opakovane, zda opravdu chceme, aby z PP-EU byla dalsi PPI, tak bylo prohlasovani na navrh Gregoryho Engelse, ze se "ordinary memberem" (tedy tim nejvyssim typem clena) PP-EU muze stat nejen strana z clenske zeme EU, ale i ze zeme, ktera o clenstvi v EU zada nebo uz zazadala (nevim, jaky je v tom rozdil) a clenske staty EFTA (tim padem i Kazachstan).
  • Bylo odhlasovano, ze ordinary memberem se muze stat jen strana, ktera alespon podala kandidatku do regionalnich, parlamentnich nebo evropskych voleb. Puvodni navrh byl, ze se jich ucastnila, ale s prihlednutim k tomu, ze nekterym stranam je opakovane ucast ve volbach zamitana, byla nakonec stanovena tahle formulace. Byl jsem pro.
  • Nasledne bylo pridano, ze ordinary member nesmi byt podrazeny zadne jine strane. (tedy napriklad PP-Hesse nemuze byt ordinary memberem). Byl jsem pro.
  • A ze musi mit v nazvu slovo Pirat nebo nejaky jeho tvar pripadne slovo odvozene. Byl jsem pro. Tady dodam, ze jsem souhlasil s protiargumentaci, ze si muze do nazvu nekdo dat "Fuck all Pirates" a je pripustny, ale take jsem myslel na to, ze napriklad v Rusku maji s tim nazvem problem, a tim padem by tahle podminka mohla zpusobit, ze Rusko nebo Kazachstan nakonec v PP-EU nebudou. Proto jsem byl pro. Je to totalni humus, ale ja opravdu nestojim o dalsi PPI.
  • Pak byla probirana otazka transparence. Z puvodni vagni formulace "jsou povinni udrzovat transparenci" se stala formulace "udrzovat transparenci vcetne financni transparence vuci svym clenum". Snazil jsem se, vysvetloval jsem, apeloval jsem, ale na financni transparenci k vnejsimu svetu temer nikdo nebyl ochoten pristoupit - Mattias Bjarnemalm se nechal slyset, ze pro PP-SE by to byl duvod k nevstoupeni do PP-EU. U ostatnich typu clenstvi dopadla transparence jeste hur (podminka byla uplne odstranena).
  • Pak probehlo nekolik hlasovani v nedeli nez jsem prisel na konferenci (asi 6 jsem jich nasel) u kterych jsem nebyl a tim padem je tezko muzu okomentovat. V podstate neslo o nic, protoze nejdulezitejsi jsou stejne ordinary members. Prisel jsem ve chvili, kdy se hlasovalo o mire transparence u pozorujicich clenu.
  • Bylo odhlasovano, ze pozorujici clen musi byt transparentni vuci svym clenum, musi byt neziskovkou a nemusi podporovat cile PP-EU. Ja byl pro, zdrzel jsem se a pak jsem byl proti nutnosti podporovat...
  • Tim skoncilo hlasovani o stanovach a preslo se na jednani o pristi konferenci PP-EU. Bylo dohodnuto, ze v prosinci bude jednani o stanovach v Manchesteru a v unoru nekde ve Francii. Krom toho ma byt v rijnu v Rime jednani o programu.
  • Pak jeste pomerne velke vitezstvi v podobe oficialniho presunu veskere komunikace na uzavreny mailing list, ktery jsme prosadili my! A nasledne bylo dohodnuto, ze jakakoliv mladeznicka Piratska organizace muze pozadat o pridani nekoho do tohoto mailing listu (bez tehle dohody by to neslo, protoze napriklad junge piraten nejsou stranou).
  • A nakonec jeste dotaz, kdo chce byt pridan do systemu Euroliquid, ktery administruje PP-IT. Prihlasil jsem se.

To bylo vsecko, pak jsme si sli ozrat rypaky.

Kdybyste meli nejaky dotaz, nevahejte se ptat.

EDIT: Paneboze, dve hodiny psani... a na bakalarce ani kampani jsem zas neudelal nic.
"I use linux, because it's like teepee. No windows, no gates, apache inside ... life is too short for reboots"
Obrázok užívateľa
Milan Gvoth
Administrátor stránky

Reputace: [ Ohodnotit uživatele ]

Späť na Zahraničný odbor

Kto je on-line

Užívatelia prehlaidávajú toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný